Bartosz Smektala klar för Västervik Speedway!

Idag kom det en pressrelease från Västervik speedway om att Bartosz Smektala fortsätter i klubben. Bartosz kom till klubben 2018 och blev snabbt en favorit bland fansen. Under säsongen 2020 blev det inte några tävlingar för Västervik speedway då covid-19 satte stopp för detta.
Bartosz går in med snittet 1,571.


”Att fortsätta samarbetet med Bartosz var en självklarhet för oss då jag sällan mött ett mer sympatisk och målinriktat Team. Jag ser definitivt Bartosz som en av klubbens framtidsförare. Förutsättningarna har ju ändrats en del under pandemin men förhandlingarna med Bartosz var aldrig ett problem då han har ett stort hjärta för klubben. Jag hoppas att alla partners och fans är lika glada som jag att få se denna talang åter i Västervik Speedway 2021" säger Västerviks sportchef Morgan Andersson på klubbens Facebooksida.

Västervik Speedways trupp så här långt:

Jason Doyle 1,865
Jack Holder 1,771
Viktor Kulakov 1,556
Jaimon Lidsey 1,250
Mads Hansen 1,250
Linus Sundström 1,192
Anton Karlsson 0,500
Noel Wahlqvist 0,500